Licensed to San Jose Pool - D.A.S.H. - Site License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 1/18/2013 08:29 PM
                         Loras vs. Beloit - 1/18/2013                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loras College  'A'                          1:57.85    2:03.74         11  
     1) Czarobski, Steph D 22           2) Mollahan, Lexie C 20           
     3) Callaghan, Katie E 21           4) Gerken, Jillyn R 21            
       32.81    34.38    29.32    27.23                                    
  2 Loras College  'B'                               NT    2:07.59          4  
     1) Rabedeaux, Kirsten E 20         2) Ehlbeck, Clare C 20            
     3) Miller, Logan F 18              4) LaLonde, Jessica J 18          
       36.00    34.08    29.70    27.81                                    
  3 Beloit College  'A'                         1:57.86    2:12.81          2  
     1) Krass, Madeleine 19             2) Marshall, Laurel 21            
     3) Hoffman, Alicia 19              4) Pyle, Sarah 21                 
       33.45    38.51    31.45    29.40                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loras College  'A'                          1:43.91    1:46.38         11  
     1) Rabedeaux, Will R 18            2) DeWane, Matt R 20              
     3) Kupfert, Bob A 21               4) Duncan, Grant A 19             
       27.96    29.72    26.32    22.38                                    
  2 Beloit College  'A'                         1:42.12    1:48.93          4  
     1) Schalla, Greg G 21              2) Kamada, John 20                
     3) Smith, Austin C 18              4) McAneny, William 20            
       29.14    31.63    25.18    22.98                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tamez, Desiree R    19 LORAS               12:06.17   12:08.45          9  
      32.86   36.39   36.26   36.58   36.04   36.04   36.11   36.15
      36.22   36.43   36.16   36.01   36.75   36.71   37.14   37.21
      37.42   37.88   37.52   36.57                                
  2 Richter, Hannah     18 Buccaneers          13:33.06   13:21.78          4  
      35.07   39.31   39.89   40.07   40.30   40.19   40.20   40.33
      40.38   40.46   39.71   40.01   39.98   40.36   40.32   40.80
      41.48   42.19   41.85   38.88                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cormier, Greg L     18 LORAS                     NT   11:11.74          9  
      28.87   32.66   33.31   34.14   33.96   33.74   34.03   34.57
      34.16   33.88   34.32   34.31   34.53   34.46   34.30   33.84
      34.10   33.39   33.09   32.08                                
  2 Seidel, Colin D     20 LORAS                     NT   11:17.68          4  
      29.12   32.47   33.49   34.13   34.09   33.72   34.07   34.37
      34.51   33.92   34.26   34.36   34.38   34.65   34.16   34.62
      34.59   34.92   34.77   33.08                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mollahan, Lexie C   20 LORAS                2:04.76    2:06.32          9  
      29.09   31.82   32.59   32.82                                
  2 Amo, Elise G        19 LORAS                2:07.38    2:10.27          4  
      29.65   32.78   34.30   33.54                                
  3 Pyle, Sarah         21 Buccaneers           2:27.19    2:23.13          3  
      32.39   35.99   37.52   37.23                                
  4 Krass, Madeleine    19 Buccaneers           2:23.93    2:26.28          2  
      32.77   36.85   38.09   38.57                                
  5 Turner, Chale' A    20 Buccaneers           2:34.01    2:38.32          1  
      34.35   39.95   42.01   42.01                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bogen, Matt R       21 LORAS                1:50.71    1:51.78          9  
      25.98   28.23   29.23   28.34                                
  2 Graziano, Thomas J  19 LORAS                1:56.55    2:03.61          4  
      27.99   31.22   32.25   32.15                                
  3 Snopek, Nick S      18 Buccaneers           2:13.36    2:17.88          3  
      30.25   34.63   36.40   36.60                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gerken, Jillyn R    21 LORAS                  26.04      27.04          9  
  2 DelVecchio, Margue  20 LORAS                  27.20      27.49          4  
  3 Beach, Renee S      19 LORAS                  26.58      27.95          3  
  4 Phon, Cherrelle     19 Buccaneers             27.49      28.28          2  
  5 Thomas, Haleigh     19 Buccaneers             28.31      28.61          1  
  6 Hoffman, Alicia     19 Buccaneers             29.75      29.95        
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McAneny, William    20 Buccaneers             22.37      23.38          9  
  2 Duncan, Grant A     19 LORAS                  22.83      23.45          4  
  3 DeWane, Matt R      20 LORAS                  23.23      24.04          3  
  4 Smith, Austin C     18 Buccaneers             23.83      24.16          2  
  5 Gonzalez, Antonio   18 LORAS                  26.62      26.37          1  
  6 Sherrell, Matt T    19 Buccaneers             30.78      32.17        
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ehlbeck, Clare C    20 LORAS                2:27.48    2:27.80          9  
      31.58   39.04   41.30   35.88                                
  2 Czarobski, Steph D  22 LORAS                2:22.96    2:32.72          4  
      32.03   38.04   45.62   37.03                                
  3 Canny, Emma F       18 Buccaneers           2:32.82    2:35.94          3  
      34.62   38.25   47.68   35.39                                
  4 Olesch, Dana        18 Buccaneers                NT    2:37.54          2  
      30.07   39.10   51.90   36.47                                
  5 Marshall, Laurel    21 Buccaneers           2:34.26    2:39.95          1  
      35.19   41.18   45.84   37.74                                
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kamada, John        20 Buccaneers           2:12.86    2:12.85          9  
      28.18   33.22   39.79   31.66                                
  2 O'Toole, Michael A  20 LORAS                2:17.95    2:15.46          4  
      27.95   36.27   40.22   31.02                                
  3 Rabedeaux, Will R   18 LORAS                2:14.48    2:17.29          3  
      28.95   33.32   40.85   34.17                                
  4 DeWane, Jason M     21 LORAS                2:18.31    2:18.19          2  
      29.10   35.03   40.86   33.20                                
  5 Kratzke, Gavin J    19 Buccaneers           2:22.13    2:19.55          1  
      31.16   35.01   40.72   32.66                                
  6 Staub, Arthur       20 Buccaneers                NT    2:33.67        
      31.91   39.74   45.71   36.31                                
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Freyfogle, Anna M   20 Buccaneers                NP     115.20          9  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maevski, John P     19 LORAS                 157.90     169.95          9  
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Callaghan, Katie E  21 LORAS                1:02.73    1:02.85          9  
      29.78   33.07                                                
  2 Olesch, Dana        18 Buccaneers           1:02.09    1:03.65          4  
      29.80   33.85                                                
  3 Miller, Logan F     18 LORAS                1:05.36    1:06.61          3  
      31.17   35.44                                                
  4 Phon, Cherrelle     19 Buccaneers           1:08.75    1:11.46          2  
      33.84   37.62                                                
  5 Hoffman, Alicia     19 Buccaneers           1:11.69    1:13.67          1  
      33.85   39.82                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cormier, Greg L     18 LORAS                  59.48      59.11          9  
      27.37   31.74                                                
  2 Smith, Austin C     18 Buccaneers             59.52      59.56          4  
      26.82   32.74                                                
  3 Seidel, Colin D     20 LORAS                1:04.16    1:00.13          3  
      28.21   31.92                                                
  4 Kupfert, Bob A      21 LORAS                1:00.11    1:01.40          2  
      27.85   33.55                                                
  5 Snopek, Nick S      18 Buccaneers           1:11.21    1:12.78          1  
      34.05   38.73                                                
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gerken, Jillyn R    21 LORAS                  57.57      59.40          9  
      28.33   31.07                                                
  2 Beach, Renee S      19 LORAS                  59.38    1:01.79          4  
      29.63   32.16                                                
  3 Thomas, Haleigh     19 Buccaneers           1:01.91    1:02.07          3  
      29.83   32.24                                                
  4 LaLonde, Jessica J  18 LORAS                1:01.44    1:02.55          2  
      29.94   32.61                                                
  5 Richter, Hannah     18 Buccaneers           1:10.88    1:12.85          1  
      34.48   38.37                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McAneny, William    20 Buccaneers             50.28      50.86          9  
      24.32   26.54                                                
  2 O'Toole, Michael A  20 LORAS                  50.91      50.94          4  
      24.86   26.08                                                
  3 Graziano, Thomas J  19 LORAS                  50.47      51.29          3  
      24.62   26.67                                                
  4 Schalla, Greg G     21 Buccaneers             50.95      51.89          2  
      25.11   26.78                                                
  5 Staub, Arthur       20 Buccaneers             51.42      56.70          1  
      27.14   29.56                                                
  6 Gonzalez, Antonio   18 LORAS                  59.76      58.73        
      28.57   30.16                                                
 
Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DelVecchio, Margue  20 LORAS                1:05.51    1:06.36          9  
      32.10   34.26                                                
  2 Czarobski, Steph D  22 LORAS                1:06.59    1:10.17          4  
      33.66   36.51                                                
  3 Canny, Emma F       18 Buccaneers           1:08.38    1:11.55          3  
      35.63   35.92                                                
  4 Krass, Madeleine    19 Buccaneers           1:09.78    1:13.25          2  
      35.21   38.04                                                
  5 Rabedeaux, Kirsten  20 LORAS                1:14.72    1:16.59          1  
      37.28   39.31                                                
  6 Turner, Chale' A    20 Buccaneers           1:18.58    1:22.23        
      39.55   42.68                                                
 
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DeWane, Jason M     21 LORAS                1:01.52    1:00.25          9  
      29.07   31.18                                                
  2 Rabedeaux, Will R   18 LORAS                  59.42    1:01.70          4  
      29.69   32.01                                                
  3 Cormier, Greg L     18 LORAS                  59.82    1:02.12          3  
      30.04   32.08                                                
  4 Kratzke, Gavin J    19 Buccaneers           1:04.90    1:05.48          2  
      31.97   33.51                                                
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Amo, Elise G        19 LORAS                5:35.76    5:43.37          9  
      30.45   34.22   34.69   35.21   34.73   34.94   35.21   35.05
      34.90   33.97                                                
  2 Tamez, Desiree R    19 LORAS                5:45.56    5:54.37          4  
      32.06   35.55   35.76   35.72   35.67   36.14   35.82   35.85
      36.33   35.47                                                
  3 Pyle, Sarah         21 Buccaneers           6:25.17    6:20.60          3  
      33.93   38.20   38.77   38.96   38.63   38.66   39.17   39.23
      38.68   36.37                                                
  4 Richter, Hannah     18 Buccaneers           6:24.17    6:38.36          2  
      36.05   40.91   40.80   40.77   40.33   40.30   40.40   40.02
      40.08   38.70                                                
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bogen, Matt R       21 LORAS                4:59.69    5:02.49          9  
      27.09   29.37   30.69   31.23   31.36   30.98   30.96   30.89
      30.67   29.25                                                
  2 Schalla, Greg G     21 Buccaneers           4:57.60    5:22.79          4  
      27.77   30.54   32.50   33.15   33.32   33.47   33.82   33.11
      32.88   32.23                                                
  3 Sherrell, Matt T    19 Buccaneers           6:15.49    6:44.35          3  
      35.76   41.41   41.38   41.26   41.37   40.85   40.75   41.21
      41.07   39.29                                                
 
Event 21  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Freyfogle, Anna M   20 Buccaneers                NP     141.60          9  
 
Event 22  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maevski, John P     19 LORAS                 267.30     246.15          9  
  2 Cotter, Richard     22 Buccaneers                NP      97.62          4  
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marshall, Laurel    21 Buccaneers           1:19.70    1:22.96          9  
      39.65   43.31                                                
 -- Ehlbeck, Clare C    20 LORAS                1:14.33   X1:14.31        
      34.83   39.48                                                
 -- Mollahan, Lexie C   20 LORAS                1:12.16   X1:14.89        
      35.20   39.69                                                
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kamada, John        20 Buccaneers           1:11.78    1:08.22          9  
      32.27   35.95                                                
  2 Snopek, Nick S      18 Buccaneers           1:12.76    1:13.92          4  
      34.84   39.08                                                
 -- DeWane, Matt R      20 LORAS                1:06.39   X1:06.95        
      31.10   35.85                                                
 -- Seidel, Colin D     20 LORAS                1:08.50   X1:08.72        
      33.11   35.61                                                
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Beloit College  'A'                         1:45.95    1:51.60         11  
     1) Canny, Emma F 18                2) Phon, Cherrelle 19             
     3) Thomas, Haleigh 19              4) Olesch, Dana 18                
       29.35    27.87    27.44    26.94                                    
 -- Loras College  'A'                          1:45.07   X1:49.91        
     1) Callaghan, Katie E 21           2) DelVecchio, Marguerite A 20    
     3) Amo, Elise G 19                 4) Beach, Renee S 19              
       27.42    27.37    27.37    27.75                                    
 -- Loras College  'B'                               NT   X1:56.84        
     1) LaLonde, Jessica J 18           2) Miller, Logan F 18             
     3) Tamez, Desiree R 19             4) Rabedeaux, Kirsten E 20        
       29.21    28.18    29.05    30.40                                    
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Beloit College  'A'                         1:30.72    1:50.12         11  
     1) Kratzke, Gavin J 19             2) Staub, Arthur 20               
     3) Sherrell, Matt T 19             4) Cotter, Richard 22             
       25.66    24.31    33.50    26.65                                    
 -- Loras College  'A'                          1:30.99   X1:34.70        
     1) Duncan, Grant A 19              2) O'Toole, Michael A 20          
     3) Kupfert, Bob A 21               4) Graziano, Thomas J 19          
       23.45    23.56    24.45    23.24                                    
 -- Loras College  'B'                               NT   X1:43.08        
     1) DeWane, Jason M 21              2) Bogen, Matt R 21               
     3) Gonzalez, Antonio R 18          4) Maevski, John P 19             
       24.56    24.21    26.18    28.13                                    
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. Loras College                       120   2. Beloit College                       80
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. Loras College                       118   2. Beloit College                       82