Licensed to Coe College            HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 11/1/2013 08:24 PM
                   Coe College vs Loras College - 11/1/2013                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loras College  'A'                                     NT    2:01.44   11  
     1) DelVecchio, Marguerite A 21     2) Ehlbeck, Clare C 21            
     3) Callaghan, Katie E 21           4) Gerken, Jillyn R 22            
       31.71    33.89    29.10    26.74                                    
  2 Coe College-IA  'A'                                    NT    2:22.90    4  
     1) Andersen, Britney B 18          2) Drapes, Chloe S 21             
     3) Filippelli, Stephanie J 20      4) Appler, Katy E 18              
       35.48    47.78    32.72    26.92                                    
 -- Loras College  'B'                                     NT         DQ  
     1) Beach, Renee S 20               2) Pfiffner, Lauryn E 19          
     3) Miller, Logan F 19              4) LaLonde, Jessica J 19          
       37.37    31.48    30.42    27.35                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loras College  'A'                                     NT    1:46.48   11  
     1) Beauchamp, Tyler M 21           2) Benson, Zach T 19              
     3) DeWane, Matt R 21               4) Duncan, Grant A 20             
       28.40    29.36    25.69    23.03                                    
  2 Coe College-IA  'A'                                    NT    1:47.85    4  
     1) Barnes, Logan W 18              2) Dangremond, Tucker E 18        
     3) Bosn, Tim D 18                  4) Thoma, Matthew M 19            
       28.64    29.46    26.11    23.64                                    
  3 Loras College  'B'                                     NT    1:52.60    2  
     1) Rabedeaux, Will R 19            2) Seidel, Colin D 21             
     3) Cormier, Greg L 19              4) Gonzalez, Antonio R 19         
       28.20    31.31    26.82    26.27                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meade, Lindsay M          20 Kohawks-IA                NT   11:43.00    9  
      30.87   34.05   34.77   35.58   35.27   35.27   35.63   35.44
      35.59   35.71   35.72   35.86   35.55   35.89   35.27   35.89
      35.61   35.67   34.93   34.43                                
  2 Amo, Elise G              19 LORAS                     NT   11:49.00    4  
      29.99   34.11   35.63   35.13   35.83   35.49   35.38   35.82
      35.77   35.58   36.00   35.89   35.95   36.24   35.81   37.11
      36.85   36.33   35.44   34.65                                
  3 Roper, Evayn T            22 LORAS                     NT   12:16.60    3  
      32.39   35.60   36.53   37.14   37.08   37.16   37.13   37.59
      37.47   37.01   37.41   36.86   36.89   37.46   37.29   37.45
      37.39   37.43   37.21   36.11                                
  4 Tamez, Desiree R          20 LORAS                     NT   12:52.53    2  
      32.03   36.01   37.36   37.31   38.05   38.19   38.77   39.38
      39.27   39.47   39.42   39.48   39.59   39.49   40.13   40.03
      39.94   39.77   39.98   38.86                                
  5 Andersen, Britney B       18 Kohawks-IA                NT   13:19.87    1  
      35.23   38.95   39.81   40.51   40.71   40.49   40.71   41.28
      40.39   40.43   40.01   41.09   40.59   40.50   40.64   40.91
      40.90   40.66   39.42   36.64                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krol, Michael W           18 LORAS                     NT   10:40.70    9  
      27.12   30.76   32.17   32.36   32.25   32.05   32.41   32.84
      32.78   32.72   33.05   32.40   32.77   33.22   32.55   32.37
      32.90   32.99   32.00   28.99                                
  2 Duroe, Jared W            18 Kohawks-IA                NT   12:11.30    4  
      29.11   34.21   36.09   36.73   36.69   36.33   37.84   37.24
      37.25   37.55   38.01   37.77   37.98   37.67   36.93   36.56
      38.28   37.80   36.97   34.29                                
  3 Buseman, Aaron J          20 Kohawks-IA                NT   12:47.19    3  
      32.53   37.34   38.96   39.00   39.24   38.93   39.22   39.22
      39.67   39.13   39.07   39.52   39.22   39.88   37.82   38.64
      38.30   37.51   38.17   35.82                                
  4 Lozada, Sam A             21 LORAS                     NT   13:05.55    2  
      32.32   36.38   37.72   38.96   39.28   39.07   39.54   39.95
      39.65   39.83   40.17   39.71   40.07   39.86   40.76   41.05
      40.94   40.83   40.54   38.92                                
  5 Conway, Colin J           22 Kohawks-IA                NT   13:15.03    1  
      33.83   37.38   39.36   38.53   39.28   40.04   39.91   40.37
      40.62   40.35   40.92   40.32   40.61   40.79   40.66   41.26
      39.99   40.18   40.80   39.83                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mollahan, Lexie C         21 LORAS                     NT    2:05.46    9  
      28.37   31.43   32.76   32.90                                
  2 Queisner, Andi N          21 Kohawks-IA                NT    2:06.79    4  
      28.79   31.41   32.92   33.67                                
  3 Black, Heather H          19 LORAS                     NT    2:08.63    3  
      28.87   31.95   33.54   34.27                                
  4 LaLonde, Jessica J        19 LORAS                     NT    2:17.73    2  
      30.80   34.41   36.15   36.37                                
  5 Peach, Eleanor E          18 Kohawks-IA                NT    2:26.18    1  
      32.71   36.31   39.24   37.92                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bogen, Matt R             21 LORAS                     NT    1:56.09    9  
      26.69   29.07   30.22   30.11                                
  2 Bosn, Tim D               18 Kohawks-IA                NT    2:00.10    4  
      26.99   29.98   31.88   31.25                                
  3 Barnes, Logan W           18 Kohawks-IA                NT    2:03.47    3  
      27.12   30.02   32.90   33.43                                
  4 Rabedeaux, Will R         19 LORAS                     NT    2:05.33    2  
      27.30   30.91   33.48   33.64                                
  5 Gonzalez, Antonio R       19 LORAS                     NT    2:19.31    1  
      29.62   34.85 1:14.96                                        
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finneseth, Laura J        18 Kohawks-IA                NT      25.78    9  
  2 Gerken, Jillyn R          22 LORAS                     NT      26.99    4  
  3 Appler, Katy E            18 Kohawks-IA                NT      27.31    3  
  4 Beach, Renee S            20 LORAS                     NT      28.04    2  
  5 Hughes, Christine A       19 LORAS                     NT      29.02    1  
  6 Kramer, Sarah E           18 LORAS                     NT     x39.40  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Casey, Ike J              19 LORAS                     NT      22.51    9  
  2 Scallon, Lance P          19 LORAS                     NT      23.28    4  
  3 Thoma, Matthew M          19 Kohawks-IA                NT      23.64    3  
  4 Duncan, Grant A           20 LORAS                     NT      23.66    2  
  5 Koehler, Andrew J         18 Kohawks-IA                NT      29.87    1  
  6 Sauter, Justin R          19 Kohawks-IA                NT      30.56  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maher, MK K               21 LORAS                     NT    2:24.28    9  
      31.14   35.69   42.76   34.69                                
  2 Sterns, Kenni A           20 Kohawks-IA                NT    2:27.76    4  
      30.83   36.91   46.32   33.70                                
  3 Ehlbeck, Clare C          21 LORAS                     NT    2:27.77    3  
      31.79   39.05   41.99   34.94                                
  4 Rabedeaux, Kirsten E      21 LORAS                     NT    2:49.80    2  
      35.95   42.72   49.53   41.60                                
  5 Filippelli, Stephanie J   20 Kohawks-IA                NT    2:52.02    1  
      35.26   43.38   52.66   40.72                                
  6 Drapes, Chloe S           21 Kohawks-IA                NT    3:13.81  
      46.08   46.92   58.99   41.82                                
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dangremond, Tucker E      18 Kohawks-IA                NT    2:14.41    9  
      29.16   35.32   38.12   31.81                                
  2 O'Toole, Michael A        21 LORAS                     NT    2:17.17    4  
      29.02   36.48   40.66   31.01                                
  3 Cormier, Greg L           19 LORAS                     NT    2:18.18    3  
      28.90   35.43   41.15   32.70                                
  4 Seidel, Colin D           21 LORAS                     NT    2:18.28    2  
      28.56   36.63   41.27   31.82                                
  5 Etzel, Gabe L             19 Kohawks-IA                NT    2:22.74    1  
      31.05   36.60   40.29   34.80                                
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Recker, Kendallyn J       19 Kohawks-IA                NP     188.45    9  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maevski, John P           19 LORAS                     NP     247.70    9  
  2 Bauman, Cody J            19 Kohawks-IA                NP     131.20    4  
  3 Bradley, Daniel           19 Kohawks-IA                NP      97.30    3  
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callaghan, Katie E        21 LORAS                     NT    1:05.04    9  
      30.28   34.76                                                
  2 Sterns, Kenni A           20 Kohawks-IA                NT    1:06.13    4  
      31.08   35.05                                                
  3 Miller, Logan F           19 LORAS                     NT    1:08.63    3  
      32.04   36.59                                                
  4 DelVecchio, Marguerite A  21 LORAS                     NT    1:08.71    2  
      31.00   37.71                                                
  5 Filippelli, Stephanie J   20 Kohawks-IA                NT    1:17.72    1  
      34.95   42.77                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Benson, Zach T            19 LORAS                     NT      56.33    9  
      26.32   30.01                                                
  2 Cheng, Andy L             18 Kohawks-IA                NT      57.67    4  
      26.53   31.14                                                
  3 Casey, Ike J              19 LORAS                     NT    1:00.24    3  
      28.02   32.22                                                
  4 Bosn, Tim D               18 Kohawks-IA                NT    1:01.22    2  
      28.52   32.70                                                
  5 Rabedeaux, Will R         19 LORAS                     NT    1:03.50    1  
      28.38   35.12                                                
  6 Lozada, Sam A             21 LORAS                     NT   x1:12.15  
      32.02   40.13                                                
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Queisner, Andi N          21 Kohawks-IA                NT      57.76    9  
      27.82   29.94                                                
  2 Mollahan, Lexie C         21 LORAS                     NT      58.32    4  
      28.38   29.94                                                
  3 Roper, Evayn T            22 LORAS                     NT    1:03.36    3  
      30.41   32.95                                                
  4 Peach, Eleanor E          18 Kohawks-IA                NT    1:03.80    2  
      31.01   32.79                                                
  5 Beach, Renee S            20 LORAS                     NT    1:03.83    1  
      30.43   33.40                                                
  6 Hughes, Christine A       19 LORAS                     NT   x1:04.64  
      31.17   33.47                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Toole, Michael A        21 LORAS                     NT      52.02    9  
      25.35   26.67                                                
  2 Thoma, Matthew M          19 Kohawks-IA                NT      53.75    4  
      25.10   28.65                                                
  3 Duncan, Grant A           20 LORAS                     NT      54.54    3  
      26.05   28.49                                                
  4 Gonzalez, Antonio R       19 LORAS                     NT    1:01.66    2  
      29.52   32.14                                                
  5 Koehler, Andrew J         18 Kohawks-IA                NT    1:06.76    1  
      31.30   35.46                                                
  6 Sauter, Justin R          19 Kohawks-IA                NT    1:14.33  
      34.33   40.00                                                
 
Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maher, MK K               21 LORAS                     NT    1:05.27    9  
      31.43   33.84                                                
  2 DelVecchio, Marguerite A  21 LORAS                     NT    1:09.26    4  
      33.45   35.81                                                
  3 Finneseth, Laura J        18 Kohawks-IA                NT    1:09.41    3  
      33.75   35.66                                                
  4 Rabedeaux, Kirsten E      21 LORAS                     NT    1:18.72    2  
      38.02   40.70                                                
  5 Drapes, Chloe S           21 Kohawks-IA                NT    1:30.62    1  
      43.88   46.74                                                
  6 Kramer, Sarah E           18 LORAS                     NT   x1:39.53  
    1:39.51    0.02                                                
 
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beauchamp, Tyler M        21 LORAS                     NT      59.90    9  
      29.14   30.76                                                
  2 Scallon, Lance P          19 LORAS                     NT    1:00.00    4  
      28.25   31.75                                                
  3 Barnes, Logan W           18 Kohawks-IA                NT    1:02.90    3  
      30.17   32.73                                                
  4 Cormier, Greg L           19 LORAS                     NT    1:04.32    2  
      30.80   33.52                                                
  5 Buseman, Aaron J          20 Kohawks-IA                NT    1:13.48    1  
      35.92   37.56                                                
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meade, Lindsay M          20 Kohawks-IA                NT    5:43.93    9  
      30.78   33.81   35.14   35.30   35.13   35.02   34.97   35.47
      35.38   32.93                                                
  2 Black, Heather H          19 LORAS                     NT    5:44.17    4  
      30.78   34.05   35.27   35.43   35.25   35.13   35.10   35.27
      34.91   32.98                                                
  3 Amo, Elise G              19 LORAS                     NT    5:47.98    3  
      30.97   34.62   35.53   35.24   36.09   34.89   35.78   35.65
      34.76   34.45                                                
  4 LaLonde, Jessica J        19 LORAS                     NT    6:08.15    2  
      32.19   35.13   36.13   37.31   37.83   38.55   38.47   38.54
      37.95   36.05                                                
  5 Tamez, Desiree R          20 LORAS                     NT   x6:14.62  
      32.01   35.68   36.80   37.87   37.84   38.50   39.58   39.66
      38.92   37.76                                                
  6 Andersen, Britney B       18 Kohawks-IA                NT    6:23.72    1  
      33.99   37.61   39.77   38.58   39.27   39.25   39.55   39.52
      38.60   37.58                                                
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krol, Michael W           18 LORAS                     NT    5:08.18    9  
      28.12   31.07   31.22   31.28   31.40   31.34   31.28   31.60
      31.79   29.08                                                
  2 Bogen, Matt R             21 LORAS                     NT    5:13.08    4  
      27.87   30.64   31.94   32.10   31.81   31.86   32.34   31.98
      31.76   30.78                                                
  3 Cheng, Andy L             18 Kohawks-IA                NT    5:45.24    3  
      29.22   32.75   34.45   35.95   35.88   35.60   36.00   36.03
      35.79   33.57                                                
  4 Duroe, Jared W            18 Kohawks-IA                NT    5:45.54    2  
      29.33   33.60   35.12   36.17   35.87   36.09   35.98   36.43
      35.29   31.66                                                
  5 Conway, Colin J           22 Kohawks-IA                NT    6:25.45    1  
      32.85   37.50   38.64   39.10   39.55   39.71   39.82   39.48
      39.75   39.05                                                
 
Event 21  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Recker, Kendallyn J       19 Kohawks-IA                NP     165.35    9  
 
Event 22  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maevski, John P           19 LORAS                     NP     260.50    9  
  2 Bradley, Daniel           19 Kohawks-IA                NP     104.50    4  
  3 Bauman, Cody J            19 Kohawks-IA                NP     101.00    3  
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mollahan, Lexie C         21 LORAS                     NT    1:14.26    9  
      35.20   39.06                                                
  2 Ehlbeck, Clare C          21 LORAS                     NT    1:15.55    4  
      35.43   40.12                                                
  3 Queisner, Andi N          21 Kohawks-IA                NT    1:17.14    3  
      36.00   41.14                                                
  4 Pfiffner, Lauryn E        19 LORAS                     NT    1:21.23    2  
      37.71   43.52                                                
  5 Peach, Eleanor E          18 Kohawks-IA                NT    1:37.66    1  
      46.11   51.55                                                
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Benson, Zach T            19 LORAS                     NT    1:04.96    9  
      30.67   34.29                                                
  2 Dangremond, Tucker E      18 Kohawks-IA                NT    1:05.49    4  
      30.76   34.73                                                
  3 Etzel, Gabe L             19 Kohawks-IA                NT    1:09.15    3  
      31.86   37.29                                                
  4 DeWane, Matt R            21 LORAS                     NT    1:09.35    2  
      32.29   37.06                                                
  5 Seidel, Colin D           21 LORAS                     NT    1:09.67    1  
      32.72   36.95                                                
  6 Conway, Colin J           22 Kohawks-IA                NT    1:31.38  
      42.77   48.61                                                
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coe College-IA  'A'                                    NT    1:46.38   11  
     1) Sterns, Kenni A 20              2) Meade, Lindsay M 20            
     3) Appler, Katy E 18               4) Finneseth, Laura J 18          
       27.61    26.48    26.75    25.54                                    
  2 Loras College  'A'                                     NT    1:47.75    4  
     1) Maher, MK K 21                  2) Black, Heather H 19            
     3) Callaghan, Katie E 21           4) Gerken, Jillyn R 22            
       27.01    27.02    27.09    26.63                                    
  3 Loras College  'B'                                     NT    1:56.29    2  
     1) Amo, Elise G 19                 2) Tamez, Desiree R 20            
     3) Roper, Evayn T 22               4) Miller, Logan F 19             
       28.68    29.79    28.81    29.01                                    
  4 Loras College  'C'                                     NT   x2:08.80  
     1) Rabedeaux, Kirsten E 21         2) Hughes, Christine A 19         
     3) Pfiffner, Lauryn E 19           4) Kramer, Sarah E 18             
       30.26    28.77    29.90    39.87                                    
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loras College  'A'                                     NT    1:32.24   11  
     1) Scallon, Lance P 19             2) O'Toole, Michael A 21          
     3) Beauchamp, Tyler M 21           4) Casey, Ike J 19                
       23.37    23.40    23.90    21.57                                    
  2 Loras College  'B'                                     NT    1:41.10    4  
     1) Bogen, Matt R 21                2) Krol, Michael W 18             
     3) DeWane, Matt R 21               4) Lozada, Sam A 21               
       25.05    24.15    24.22    27.68                                    
  3 Coe College-IA  'A'                                    NT    1:46.53    2  
     1) Duroe, Jared W 18               2) Etzel, Gabe L 19               
     3) Buseman, Aaron J 20             4) Cheng, Andy L 18               
       26.48    28.38    26.56    25.11                                    
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. Loras College                       122   2. Coe College                          99
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. Loras College                       160   2. Coe College                          77